Cevre Temizlik Vergisi

ÇEVRE VE TEMİZLİK VERGİSİ NEDİR?

Gonenc Emlak Şirketi en çok sorulan Çevre Temizlik Vergisi  hakkında bilgileri paylaşıyor. Çevre temizlik vergisi,  belediye gelirleri kanunları gereğince belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmetleri için ödenen vergilerdir.

İşyerleri ve konutlar çevreye verdikleri zararları vergi ödeyerek finanse etmek zorundadır. Çevre ve temizlik vergileri bu amaçtan dolayı alınan bir vergi türüdür.

Çevre ve temizlik vergisi binalarda su faturalarına yansıtılırken işyerleri için ise belediyeye giderek ödenmesi gerekmektedir.

Çevre ve temizlik vergileri bağlı bulunan belediyeye ödenmek zorundadır. Çevre temizlik vergisi mükellefiyeti taşınmazın kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren başlar.

Taşınmazın satılması veya kiraya verilmesi ile mükellefiyet sona ermektedir. Arsa ve araziler için çevre ve temizlik vergisi ödenmez. Çevre temizlik vergisi bir defaya mahsus verilen bir vergidir. İlerleyen yıllarda taşınmazın sahibi değişmediği sürece bu vergi tekrar ödenmez.

Bu vergiler 2 eşit taksitte ödenebiliyor isteyenler tek taksitte bu vergiyi ödeyebiliyor. İlk taksit mart-nisan-mayıs ikinci taksit ise kasım ayında ödenmektedir.

Konutlarda bu vergi hesaplanırken, konutun su tüketim miktarı temel alınmaktadır. Metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 2016 yılı itibariyle 27 kuruş iken diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanmaktadır.

Büyükşehir belediyeleri dışındaki işyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara aşağıdaki tarifeler uygulanmaktadır.

Marmaris emlak,   Marmaris haber,   Marmaris konut

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !